top of page
  • תמונת הסופר/תShay Davud

איך לבחור ציוד הגברה לאירוע שלכם ?

עודכן: 31 במאי 2022

אם אתם תוהים כיצד לבחור את מערכת ההגברה (או מערכת ה-PA, ראשי תיבות של Public Address) שעונה לצרכים שלכם במדויק, המדריך הזה ייתן לכם סקירה מקיפה של כלל השיקולים שיש לקחת בחשבון. בין אם אתם מחפשים בידורית קטנה לבין אם את מחפשים מערכת הגברה גדולה למסיבות או הופעות חיות – המידע שתזדקקו לו נמצא כאן.


חלל וגודל האירוע -

כדי לבחור את מערכת ההגברה הנכונה לשימוש באירוע שלכם, עליכם לקחת בחשבון את גודל/סוג החלל וכמה אנשים יהיו בו. מקומות סגורים וקטנים דורשים מערכת סאונד קטנה ופחות חזקה מאשר מקומות פתוחים, שבהם אין דבר שיחזיר את הסאונד.

כמו כן, קהל גדול נוטה "לספוג" את הסאונד, כך שיהיה צורך ב-PA שיכולה להפיק יותר ווליום במצבים צפופים יותר. חשוב גם לשקול לאיזו מטרה תשמש מערכת ההגברב. אם זה הולך לשמש לגיטרה דיבורית או מוזיקת רקע, אתה יכול לברוח עם מערכת קטנה יותר מכיוון שאלו אינם דורשים הרבה כוח או מייצרים הרבה תדרי בס. אם השימוש הוא להגביר להקה מלאה או DJ, יש צורך במערכת גדולה יותר.


לאחר שבחרתם מקום, הגיע הזמן לחשוב על כיסוי/פיזור הסאונד שאתם צריכים. אם המקום הוא פסטיבל, מסיבה בחוץ או טקס גדול, אם תבחרו את מערכת ההגברה הנכונה, המערכת תכסה את כל אזור הקהל.

אם מדובר במקום קטן יותר או בהופעה קטנה של יריד רחוב, הגדרה פשוטה של ​​שני רמקולים יכולה לעבוד מצוין.

באירוע בגודל בינוני עד גדול, ניתן להשתמש במערכת הגברה המורכבת ממספר רמקולים וסאב-וופרים (Ground Stack). אם אמפיתאטרון,אולם גדול הוא המקום הנבחר, או המקום המתאים לאמן, יש להשתמש בסוג מסוים של מערכת סאונד הנקראת מערך קווים (Line array).

מערך קווים משתמש ברמקולים רבים "מרחפים" (תלויים) בקו אנכי. לכל רמקול יש "זריקה" ארוכה המסוגלת להגיע לחלק האחורי של זירה או אמפיתיאטרון גדול.

סאב וופרים למערכת הסאונד /P.A:

אם לאירוע שלכם יש מוזיקה עם בס אני מאד ממליץ על שימוש בסאב-וופרים.

סאב וופרים עוזרים לנו להרגיש את המוזיקה כפי שהיא נועדה.

כמעט כל סגנון מוזיקלי מרוויח מהשימוש בסאב-וופרים.

ללהקה יש גיטרה בס ותוף קיק, אלו הם כלים שמתמשים בהרבה תדרים נמוכים(באסים) ולכן הם מופקים הרבה יותר טוב על ידי רמקול יעוודי לבאס. לדי ג'יי יהיה בדרך כלל אוסף מלא בשירים כבדים בס אז סאבים הם חובה….

רמקולים מכילים וופרים שיכולים לספק בס בסדר, אבל סאב וופר מתוכנן ומכוון לתדרי בס ספציפים והרבה יותר אפקטיבי בתדרים הללו..

בנוסף ב סאב- וופרים מורכבים וופרים הרבה יותר גדולים כדי להשיג גוונים נמוכים עוד יותר של בס, צלילים שאנו יכולים רק להרגיש. אם תבחרו את מערכת הסאונד הנכונה, תהיה לזה השפעה משמעותים על האירוע שלכם!


מוניטורים במה ללהקה/Dj’s:

באירוע יהיו לאמנים צרכים רבים ושונים, אבל אחד הוא תמיד אותו הדבר, מוניטור במה. מוזיקאים צריכים מוניטורים במה כדי לשמוע את עצמם, לתזמון, הרמוניות ורמזים. אז כשהרמקולים הראשיים נמצאים מול המבצע זה מקשה מאוד. פרפורמר ישמע את הצליל והאווירה המשתקפים יותר ממה שהוא יוכל לשמוע את הקול שלו, דבר המקשה על התזמון של ההופעה שלו. לכן מוניטור הבמה כל כך חשוב. מוזיקאי יכול להפעיל כלי מסוים כדי לאזן את מה שהם שומעים לצרכים הספציפיים שלו ברמקול שנמצא ממש מולו. במקרים מסוימים, מוזיקאים ישתמשו במוניטורים בתוך האוזן כדי להגביר את הכלי ב"אוזניות" בקלות המושלמת. זוהי העדפה שנמצאת במגמת עלייה בגלל האיכות המדהימה וקלות התפעול..


האם ניתן להתקין את הציוד לבד כדי לחסוך בעלויות?

אמנם תמיד יש את האפשרות להתקין את הציוד לבד. אבל אולי אינכם יודעים מהי הדרך הטובה ביותר לנצל את הציוד, לכוון את הרמקולים לקבלת הפיזור המקסימלי, לחבר את הכבלים בכיוון הנכון, לכוון את מערכת הסאונד,להציב את הכבלים והמערכת בבטחה.

תמיד עדיף שיהיה טכנאי שמע מנוסה בהישג יד לאורך כל הדרך..

אצלנו ניתן למצוא מספר טכנאים המתמקצעים בתחומי הסאונד,מוזיקה, תאורה, הנדסת חשמל/אלקטרוניקה ותחומי תדרים אלקטרומגנטיים שיעזרו לכם לכל אורך הדרך :)
26 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page